Autor Wiadomość
Gosia
PostWysłany: Śro 16:43, 21 Maj 2008   Temat postu:

Wścieklizna nie jest obowiązkową szczepionką u fretek, ale polecam zaszczepić- wrazie, gdyby fret kogoś ugryzł np. na spacerku, masz zawsze kwitek, że był szczepiony.
Capris
PostWysłany: Wto 13:32, 31 Lip 2007   Temat postu: Szczepienie

Pierwsze szczepienia, na nosówkę powinieneś wykonać w wieku 8, 11, 14 tygodni a potem powtarzać ją co roku. W Polsce szczepi się na ogół szczepionkami Fervac-D lub Fromm-D. Jeżeli stajemy się właścicielem dorosłej fretki to powinniśmy ją zaszczepić dwa razy w odstępie 3 tygodniowym, tygodniowym następnie powtarzać szczepienie co roku.

WAŻNE!
Należy uczulić lekarzy, aby nie szczepili fretek szczepionkami zawierającymi w składzie przeciwciała przeciw leptospirozie i/lub koronawirozie (szczepionki takie jak Duramune 6, Duramune 8, Duramune Max 10, Nobivac z dodatkiem L lub LC, Vanuard 5 L, 5LC)
Powyższe szczepionki mogą wywołać wstrząs u zwierzaka.

Jeżeli zamierzasz wychodzić z fretka na spacerki i pozwalać jej na kontakty z innymi zwierzętami to powinieneś koniecznie zaszczepić ją na wściekliznę w wieku około 14-16 tygodni (np. preparat Rabisin-R). Poza tym, jeżeli fretka kogoś ugryzie to mając aktualne szczepienie na wściekliznę unikniesz wielu kłopotów.

Szczepiąc fretkę po raz pierwszy zwróć uwagę na to czy nie występuje reakcja uczuleniowa na podana szczepionkę. Najlepiej po zabiegu zostań w gabinecie weterynarza jeszcze około godziny, ponieważ do tego czasu powinny ujawnić się reakcje alergiczne.Należy zwrócić uwagę na objawy takie jak : puchnięcie zwierzęcia w okolicy podania szczepionki lub w okolicy pyszczka, wymioty, rozwolnienie, utrata koordynacji ruchów, zataczanie się, lanie się z nosa, bordowo - purpurowe plamy na skórze, trudności w oddychaniu, blade lub jasnoróżowe dziąsła, uszy, nos, lub stopy, konwulsje, utrata przytomności lub inne nietypowe objawy. Należy jak najszybciej wrócić do lekarza weterynarii - prawdopodobnie poda leki przeciw wstrząsowi. Jeżeli fretka ma słabą lub średnio mocną reakcję poszczepienną następnym razem można jej podać leki przeciw uczuleniowe przed szczepieniem. Jeżeli fretka ma gwałtowną reakcję poszczepienną - można rozważyć zmianę szczepionki lub ewentualnie przedyskutować z weterynarzem ryzyko trzymania fretki w ogóle nie zaszczepionej.

Późniejsze reakcje na szczepionkę nie są tak niebezpieczne. Można zauważyć zmęczenie, oznaki podobne do grypy, lub nawet wymioty, objawy te mogą wystąpić około dnia do dwóch po szczepieniu. Jeżeli objawy nie trwają dłużej niż dzień lub dwa i nie są zbyt nasilone, nie trzeba się przejmować. Jeżeli fretka ma trudności w oddychaniu, jest bardzo osowiała i śpiąca lub ma inne podejrzane objawy na wszelki wypadek należy udać się do weterynarza. Leki antyhistiaminowe pomagają na późniejszą reakcję poszczepienną, lecz lekarz może zlecić w przyszłości podanie takich leków przed szczepieniem.
Można na wszelki wypadek podać fretce parę dni przed szczepieniem witaminę E w ilości około 100 IU , może to zapobiec reakcji poszczepiennej i nie jest toksyczne dla fretki.

ODROBACZANIE
Generalnie fretki należy odrobaczać co 3 - 4 miesiące, pierwsze odrobaczenie powinno nastąpić u hodowcy, około 5 -6 tygodnia życia. Gdy kupujemy młodziutką fretkę od hodowcy, zapytajmy się o odrobaczenie. Odrobaczać powinno się przed szczepieniami, najlepiej w odstępie tygodnia. Gdy nie mamy pewności, czy zwierzę było odrobaczane, skonsultujmy z lekarzem.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group