Forum Forum o fretkach,chomikach i szczurkach Strona Główna FAQ Użytkownicy Szukaj Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj Rejestracja
Forum o fretkach,chomikach i szczurkach
Fretki,chomiki i szczurki oraz inne gryzonie
 Freci język Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Capris
Administrator
Administrator



Dołączył: 30 Lip 2007
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto 13:54, 31 Lip 2007 Powrót do góry

Freci język czyli co fretki mówią

- Brak odgłosów: większość fretek nie wydaje żadnych odgłosów, nie znaczy to, że są nieszczęśliwe, znaczy to tylko tyle, że są to ciche zwierzątka.

- Gruchanie, cmokanie lub gęganie, guganie: oznacza szczęście lub podniecenie. Często robią tak bawiąc się lub eksplorując nowy teren.

- Wycie: małe fretki często wyją, gdy są pobudzone, często w zabawie przegrany wydaje taki dźwięk jako oznakę zakończenia pojedynku.

- Syczenie: frustracja lub gniew, złość. Fretki często syczą walcząc, nawet, jeżeli jest to tylko zabawa.

- Wydawanie głośnych przenikliwych odgłosów, krzyk: ekstremalny strach lub ból. Jest to bezwzględna wskazówka, że najwyższy czas ruszyć na ratunek zwierzakowi, gdziekolwiek jest i cokolwiek robi. Może to być również oznaka złości.

- Taniec: szczęśliwe fretki tańczą rzucając się po podłodze z wygiętym grzbietem na wszystkich czterech łapkach. Podskakują, rozbijają się o meble i zataczają, dopóki nie ma zagrożenia, że zrobią sobie krzywdę, nie należy się nimi przejmować, one po prostu świetnie się bawią.

- Okazjonalne kichanie: jeżeli czołgałbyś się pod półkami i kanapami też byś kichał. Również fretki mają ujścia gruczołów wydzielających ich charakterystyczny zapach w pobliżu policzków, także kichanie może być formą roznoszenia tego zapachu dookoła, żeby potem można go było wetrzeć w dywan, meble lub coś innego.

- Uporczywe kichanie: jest jak astma, kilka kichnięć w ciągu, pojedyncze są podobne do normalnego kichnięcia, często pojawiają się po wetknięciu fretkowego nosa w coś bardzo zakurzonego. Nie brzmią jak kaszel, często po nim następuje seria głębszych oddechów - również nie należy się tym za bardzo przejmować.

- Wąchanie/lizanie odbytu: jest to zupełnie normalna rzecz, zwłaszcza po kąpieli, pomaga roznieść dookoła charakterystyczny zapach.

- Lizanie moczu: Jest to spotykane zjawisko, często fretki parę razy liżą mocz swój lub innej fretki. W zasadzie nie wiadomo dlaczego to robią, ale na pewno im to nie szkodzi.

- Czkawka: Jest spotykana zwłaszcza wśród młodych zwierzaków, które często są nią trochę przestraszone. Uspakajające pogłaskanie, trochę wody lub jakiś przysmak na pewno pomogą.

- Rozpłaszczanie się na podłodze, "dywanik": często jest oznaka zadowolenia, a także odpoczynku i nadstawiania się na pieszczoty.

- Machanie ogonem: Z jakichś przyczyn wiele fretek macha ogonem, kiedy ich przednia połowa jest wsadzona w jakiś wąski otwór, lub, jeśli widzą coś interesującego, zabawkę, inną fretkę - jest to normalny znak podniecenia.

- Stawianie włosów na ogonie: Wygląda jak szczoteczka do butelek, fretki robią tak, gdy są pobudzone lub wkurzone, niekoniecznie przestraszone. Jednak, aby stanęła reszta włosów na ich ciele, muszą być bardzo pobudzone lub przestraszone.

- Ssanie uszu: Często fretki ssą sobie nawzajem uszy, a nawet potrafią ssać uszy psa lub kota, zwłaszcza, kiedy te śpią. Jest to prawdopodobnie coś podobnego do ssania kciuka u ludzi. Nie ma się czym martwić dopóki uszy innych zwierzaków nie cierpią na tym, a fretka je normalnie.

- Lizanie mydła: Z jakichś przyczyn wiele fretek lubi jeść mydło, kradną je z łazienki, lub liżą mydelniczkę. Troszeczkę mydła nie powinno bardzo zaszkodzić, chociaż może wywołać rozwolnienie. Absolutnie nie wolno dawać fretce mydła jako przysmak i należy starać się trzymać je poza zasięgiem zwierzaka. Jednak, jeżeli trochę poliże, nie należy panikować, problem pojawiłby się gdyby zjadła dużo.

- Tracenie wagi na wiosnę i lato przez samce: Normalnie utrata wagi jest poważnym problemem i należy na niego zwrócić uwagę. Wiele samców traci dużo swojej wagi (aż do 40 %) na lato i znowu nabiera jej jesienią. Głównie jest to związane z przygotowaniem do rozpłodu, ale pojawia się też u sterylizowanych samców. Jeżeli, poza tym, twoja fretka wygląda na szczęśliwą i zadowoloną, nie ma się czym przejmować.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Regulamin