Forum Forum o fretkach,chomikach i szczurkach Strona Główna FAQ Użytkownicy Szukaj Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj Rejestracja
Forum o fretkach,chomikach i szczurkach
Fretki,chomiki i szczurki oraz inne gryzonie
 Żywienie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Capris
Administrator
Administrator



Dołączył: 30 Lip 2007
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto 14:15, 31 Lip 2007 Powrót do góry

Podstawą żywienia fretek są białka i tłuszcze zwierzęce.
Śmiało zaryzykuję stwierdzenie, iż stosunek pokarmu mięsnego do roślinnego powinien wynosić 9:1, niektóre źródła podają 8:2.

JAKIE MIĘSO PODAWAĆ FRETKOM?
Przede wszystkim - świeże i surowe (zakładając, że frecia jest zdrowa i wet nie zaleca inaczej - przypadek „felernej” fretki omówimy jednak w osobnym rozdziale).
Zalecane są: wołowina, jagnięcina, dziczyzna, drób, serca, wątroby (nerek się nie poleca – są filtrem wszelakich świństw z organizmu – można ewentualnie podawać sporadycznie i w małych ilościach, podobnie wątroba – też w malutkich ilościach).
!!! Nigdy surowa wieprzowina, ponieważ frety mogą zachorować na śmiertelną chorobę Aujeszky (zagrożeniem jest tylko surowa wieprzowina – poddana obróbce termicznej przestaje szkodzić).
Fretka powinna mieć stały dostęp do jedzenia i do picia. U nas wygląda to tak: rano ogon dostaje świeże mięsko i najada się do syta - to ona decyduje, kiedy kończy posiłek, a przez całą dobę ma w osobnej miseczce suchą karmę, którą chrupie wtedy, kiedy chce; wieczorem dostaje kolejną porcję mięska, również na noc zostawiamy jej kolejną porcję.
Pamiętajmy też o tym, że mięso szybko traci świeżość, a także o tym, że fretki namiętnie chowają pokarm - należy obszukiwać kąty i wyrzucać stare mięso - zjedzenie takiej rewelacji może skończyć się bardzo źle (i dla ogona, i dla nas).

WODA!
Fretki bardzo łatwo ulegają odwodnieniu. Dlatego powinny mieć stały i nieograniczony dostęp do wody. Tutaj rewelacyjne są poidełka - przynajmniej na początek. Dla małej freci miseczka z wodą to przede wszystkim dobra zabawa i często będziemy wdeptywać w kałuże.
Woda powinna być przegotowana, niektórzy podają wodę źródlaną (niegazowaną i nie mineralną), a niektórzy zwykłą kranówę.
Nie poimy fretek mlekiem - mają nietolerancję na laktozę. Sceptycznie podchodzę też do mleka sojowego i specjalnego dla kociąt - my pozostajemy tylko przy wodzie i polecamy to innym.

SUCHA KARMA
W Polsce dostępnych jest kilka rodzajów suchej karmy dla fretek
(Dr Clauders, 8in1, Premium, Fernado, Prestige, Pabemia), jednak nie każda fretkowa karma jest odpowiednia. Rewelacją są suche karmy weterynaryjne (!) dla kotów.
Tutaj podaję link do tematu o porównaniu suchych karm:

OWOCE
Winogrona (też jako rodzynki), kiwi, jabłka, gruszki, truskawki, arbuz bez pestek (nigdy nie dawać pomarańczy i ananasów z powodu dużej kwasów owocowych, a z owoców pestkowych wyjmować pestki!!!).

WARZYWA
Marchewka, papryka, ogórki, groszek, fasola (nigdy nie podawać warzyw kapustnych i cebuli!!!).

DODATKI WITAMINOWE
Co 2 – 3 dni - odkłaczającą Malt-pastę, pasty i preparaty witaminowe według zaleceń lekarza weterynarii i producenta. Ponieważ preparaty te są (najczęściej) przeznaczone dla kotów – pamiętajmy, że fretka jest mniejszym zwierzaczkiem – dlatego należy podawać odpowiednio mniejsze ilości.

NABIAŁ
Mleko i produkty mleczne nie są zalecane ze względu na laktozę, mianowicie fretki nie mają zdolności przyswajanie laktozy. Jednak w specjalnych sytuacjach podając małe ilości mleka można doprowadzić do wytworzenia odpowiedniej flory bakteryjnej w jelicie. Mleko i przetwory mleczne zalecane są również w trakcie karmienia młodych. Pamiętajmy, że mleko, twaróg, serki itd. mają taką samą zawartość laktozy.

JAJKA
Przepiórcze po umyciu można podawać w całości, ze skorupką. Z jajek kurzych dajemy tylko żółtko.

RYBY
Możemy je serwować fretce, z tym że muszą to być ryby morskie. Istnieją jednak pewne wyjątki:
1) śledzie oraz makrele zawierają TIAMINAZĘ, która niszczy witaminę B1. Śledzie podawać tylko gotowane.
2) ryby takie jak czernik, witlinek, morszczuk, łupacz, błękitek, mintaj zawierają TRÓJMETYLOOKSYAMINĘ, która doprowadza do anemii.
Ryby zawierają dużo kwasów tłuszczowych, dlatego przy karmieniu rybami trzeba pamiętać o dodatku przeciwutleniaczy (np. wit. E), żeby uniknąć choroby żółtego tłuszczu.

ponadto DODATKI
ryż, kartofle, ugotowane kluski (gotowane bez soli), gotowe pokarmy dla niemowląt (Gerber, Hipp, Bobo-Vita), żółtko jajka (nigdy białko, bo zawiera awidynę, która niszczy biotynę), oliwę z oliwek lub pestek z winogron, olej lniany (tylko z pierwszego tłoczenia na zimno) - codziennie odrobinę np. do mięska (maks. małą łyżeczkę dziennie).


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Gosia
Gość






PostWysłany: Śro 16:44, 21 Maj 2008 Powrót do góry

Pamiętamy o tym, że fretkom nie wolno dawać KITKATE'A I WHISKASA!
Zawierają składniki, które poważnie szkodzą fretkom. Po kilku latach zaczynają się poważne problemy z wątrobą, a fretka może nawet umrzeć.
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Regulamin